Kontakt:

Martin Růžek

tel.: 603 344 942

info@podblanicko-mujkraj.cz

Počítadlo návštěv:

Od 1.8.2014 web shlédlo: 7415 IP adres

Dnes přišlo: 17 návštěvníků

 

 

Martin Růžek (1962)

Jsem rodilý Pražák od mala tíhnoucí k venkovu, k přírodě, ke zvířatům. V Louňovicích na Podblanicku kde mám kořeny (babička) jsem trávil předškolní věk a pak veškeré prázdniny a víkendy po dobu studií od ZDŠ po VŠ. Bylo to na malé chatě za vesnicí a více než do té vesnice jsem vyrážel směrem opačným. Do lesů, luk, polí……

Můj zájem se soustředil na ornitologii s akcentem na dravé ptáky a sovy. V osmdesátých letech jsem byl s místní krajinou doslova sžitý, znal jsem zde každý kout, cítil jsem se bezmála její součástí. Toužil jsem se zde usadit na trvalo ale nemohl jsem nalézt vhodný objekt. Hledal jsem spíše starší chalupu s velkou zahradou. Žádnou „bytovku“ nebo tzv. „novostavbu“ z období let budování socialismu.

Nakonec jsem se s rodinou usadil na starém statku u Divišova, tedy cca 20 km na sever od Blaniku a v podstatě tím na 15 let přerušil moje soužití s tímto krajem. Začal jsem podnikat v chovu zvířat a rekonstruovat starý statek a to toulání krajinou, na které jsem byl tolik zvyklý jsem až na několik vzácných výjimek utlumil.

Až loni (2009), po bezmála 15ti letech jsem začal zase pod Blaník jezdit a znovuobjevovat a nově i fotografovat.Ale už to není ta krajina jakou jsem znal dříve.Mnohé se změnilo, zmizely celé lesní partie, louky a mokřady a naopak přibyly „chovné“ rybníčky u vesnic a hlavně oba Blaníky jsou dnes velmi frekventovanými místy s poměrně vysokou koncentrací výletníků.

A tak se zase o nedělích toulám krajem, který jsem dříve tak důvěrně znal a snažím se navázat na tu přetrženou nit vzpomínek, prožitků a pocitů. Již mne  nezajímají jen ti „dravci“ a sovy ale i vše ostatní spojené s tímto krajem. Objevuji  kouzlo rostlin, hub a denních motýlů. Zajímají mne staré statky a maličké postupně se vylidňující vesnice. Jejich historie a úděl smutného konce.

Nejsem fotograf a nikdy jím asi v pravém slova smyslu nebudu. Mým primárním cílem není pořídit skvělou fotografii. Já si užívám to toulání a objevování. Cítit při tom vůni jarního lesa, slyšet zpěv ptáků a bzukot včel v rozkvetlém hlohu, prolézt starý lom a snažit se zdokumentovat co tam roste, leze a létá.Když se při tom povede nějaká slušná „fotka“ tak je to jen taková třešnička na velkém dortu na závěr o kterou se rád prostřednictvím těchto stránek s vámi podělím a uchovám tak okamžik danného místa i pro časy budoucí tak, jak jsem to před těmi 15 a více lety nedělal, což mne do dneška mrzí.

A čím fotím?

tělo:         Canon EOS 40D

objektivy:  Tokina 35mm/2,8 Macro (krajiny,budovy statické makro,rostliny,houby apod.)

Canon EF 70-200/4 L  (zvířata,krajiny)

Canon EF 100/2,8 Macro USM  (pohyblivé makro) pro mne zejména denní motýli což je skupina živočichů která mne v poslední době velmi zaujala.Zajímají mne ani ne tak fotograficky jako spíše z hlediska jejich výskytu v regionu Podblanicka.Skupinou nebo přesněji  čeledí která mne „dostává“ nejvíce jsou pak modrásci.

Canon EF 100/2,8L Macro IS USM – tímto nahrazuji od 2/2011 předcházející EF 100

A jak dlouho fotím?

Od srpna 2009.

30.8.2015- po pěti letech  fotografování jsem některé objektivy prodal, některé koupil a některé se mně podařilo zničit.Prodávám a nakupuju výhradně přes nejmenovaný pražský fotobazar ve Vodičkové ulici.Moje současná výbava je následující

Canon EF-S 15-85mm/3,5-5,6 IS USM fotím s ním především krajiny a jsem s ním moc spokojený.Myslím, že si ho nechám navždy.

Canon EF  70-200mm/4 L USM velmi výhodná koupě použitého objektivu, který je vynikající v kresbě a v kombinaci s mezikroužky s ním fotím makro a jsem spokojen.V poslední době mne ale zlobí autofokus (USM motorek) a tak bych ho rád časem  nahradil totožným ale stabilisovaným objektivem .

Canon EF 100mm/2,8 L IS USM MACRO – tohle byl můj hlavní objektiv.Perfektní, úžasný, skvělý atd.,atd.Bohužel se mně ho podařilo letos z jara při podklouznutí v terénu zničit a zatím ho nahrazuji C 70-200 + mezikroužek(kratší na houby,kytky, delší na motýly, vážky,hmyz) a není to vůbec špatné, fotit se s tím s jistými omezeními dá.Především díky optické kvalitě toho C 70-200/4.

Do budoucna bych rád fotil více zvířata ve volné podblanické přírodě a na to potřebuju nějaký delší a tedy další teleobjektiv.